İtalya kısa süreli Schengen vizesi ve ulusal vize türlerinde, Türk vatandaşlarına vize uygular. İtalya vize başvurusu Türkiye temsilciliklerine ve yetkili vize başvuru merkezlerine yapılır. İtalya seyahatleri için bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, C tipi vizeye tabidirler. 90 günü geçmeyen Schengen vizeye, yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri tabi değillerdir.

İtalya C tipi Schengen vizesi başvurusu için seyahat amacına ilişkin belgeler ve seyahat belgelerin ibraz edilmesi gerekiyor. İtalya vize başvuru formu ve gerekli evraklar temini ile şahsen başvurular kabul edilir.

İtalya Vize Veriyor mu?

İtalya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilere vize veriyor. İtalya Büyükelçiliği ve Konsolosluklara doğrudan vize başvurusu yapılabilir. Umuma mahsus pasaport sahibi TC vatandaşları, vize başvuru formunu eksiksiz doldurarak vize randevusu alabilir ve vize harcını yatırarak işlemlerini tamamlayabilirler. İtalya vize başvurusu yapacak kişiler;

  • İtalya turistik vize
  • İtalya ticari vize
  • Aile/ arkadaş ziyareti vizesi
  • İtalya aile birleşimi vizesi
  • Express vize
  • Erasmus vizesi
  • Transit vize
  • Şoför vizesi

Kategorilerinden seyahat amaçlarına uygun şekilde başvuru yapabilirler. İtalya Schengen vize başvuru formu İtalya Konsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden sunulmaktadır. Özenli ve yasal bilgiler ile doldurulmalıdır.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya Vize Başvurusunda Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya’ya kısa süreli seyahatler için banka hesabında en az 6.000₺ olması gereklidir. Banka hesap dökümünün son 6 ayı içeren hesap hareketleri ile başvuru yapılabilir. 180 gün içinde 90 günü aşmayacak seyahatler için ve özellikle tatil programlarında minimum 5-6 bin TL hesap bakiyesi talep edilir. Kişinin seyahat sonrasında ülkesine döneceğine dair iş ve çalışma belgeleri, ikamet belgeleri gibi birtakım zorunlulukların yerine getirilmiş ve belgelenmiş olması gerekiyor.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya Schengen vize ücreti yetişkinler için 160€ olarak belirlenmiştir. 6-12 yaş arası çocuklarda Schengen vize ücreti 70€ ve İtalya ulusal vize başvuruları için yetişkin ücretleri 216€ olarak belirlenmiştir. 6-12 yaş arası çocuklarda ulusal vize harç ücreti yine 216€’dur. İtalya vize başvurusu belgelerinde, harç yatırım dekontunun veya elektronik dökümünün olması gerekiyor.

İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden vize randevusu alınır. Resmi internet sayfaları üzerinden İtalya ulusal vize ve Schengen vize randevuları verilmektedir.

İtalya vize başvurusu, İtalya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezlerinden de yapılabilir. Vize danışmanlık hizmetleri kuruluş tarafından ücrete tabii tutulmuştur.

iDATA Randevu Sorgulama

İtalya C tipi vize ve D tipi uzun süreli oturum vizesi başvuruları, iDATA vize başvuru merkezlerinden yapılabiliyor. Vize başvuru kaydı esnasından verilen barkod numarası ile vize sorgulaması yapılabilir. iDATA internet sitesi/ vize sorgulama sekmesinden pasaport numarası ve barkod numarasını girerek vize sürecine dair bilgi alabilirsiniz.

TC kimlik numarası ile vize sorgulama için Nüfus ve Vatandaşlık işlemleri sisteminden vize sorgulaması yapılabilir.