İspanya kısa süreli seyahatler için Schengen vize başvurusu yapılır. Avrupa Birliği üye ülkeleri ve Schengen vize protokolleri kapsamında, bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeye tabidirler. İspanya vize başvurusu İspanya Konsoloslukları ve yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılır.

Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu bulunan TC vatandaşları kısa süreli vizeden muaftırlar.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya Schengen vizesi 15 güne kadar sonuçlanır. 3 gün ila 2 hafta içinde İspanya vizesi çıkar. Vize başvurusu yapacak kişilerin evrakları eksiksiz şekilde sunması ve seyahat amacına uygun eksiksiz belgelerin teslimiyle başvuru yapılır. Randevular vize başvuru merkezleri ve yetkili seyahat acenteleri tarafından veya direkt olarak Konsolosluklara yapılabilir.

İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya vizesi başvuruları için online başvuru formuna erişim sağlayabilirsiniz. İspanya vize başvurusu için form, İspanya Büyükelçiliği ve Konsolosluğundan, vize başvuru merkezlerinden temin edilebilir. Başvuru formunun İngilizce Türkçe şekilde, okunaklı ve yasal bilgilerle doldurulması gereklidir.

İspanya Vize Veriyor mu?

İspanya ulusal vize ve kısa süreli vizeler için başvuruları kabul ediyor. 180 gün içinde 90 günü aşmayacak olan seyahatler için C tipi vize verilmektedir. C tipi Schengen vizesi için gerekli belgeler, başvuru formu ve vize ücreti yatırılarak başvuru yapılır.

90 günden daha uzun süreli seyahat programları için uzun süreli vize verilir. İspanya vize başvurusu ulusal vize kategorisi için seyahat amacını destekleyen (ticari, eğitim, aile birleşimi vs..) belgelerin yasal ve doğru şekilde teslim edilmesi gereklidir.

İspanya Vize Başvurusu

İspanya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İspanya C tipi vize başvurularında yetkili, İspanya Büyükelçiliği, Başkonsolosluk ve İspanya Konsolosluklarıdır. Başvurular şahsen yapılabilir veya yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla sağlanabilir.

Bordo pasaportların güncel geçerliliği ve seyahat süresi sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunması zorunludur. Vize harç ücreti 60 – 80 € olarak belirlenmiştir. Ücretin yatırıldığına dair dekont, başvuru belgeleriyle sunulur. Resmi olarak vize başvurusu ardından maksimum 2 hafta içerisinde İspanya vize başvurusu işlemi sonuçlanır.

İspanya Vizesine Nasıl Başvurulur?

İspanya C tipi seyahat vizesi için 2021 gerekli belgeleri, Büyükelçilik resmi web sitesinden duyurulmuştur. Schengen vize başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir;

  • İkametgah Belgesi
  • Güncel pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Seyahat izin belgesi (işyeri imza ve kaşeli antetli kağıda yazılmış)
  • İmza sirküleri, ticari sicil gazetesi, vergi levhası
  • SGK işe giriş bildirgesi
  • SGK hizmet dökümü (son 6 aylık)
  • Banka hesabında minimum 4 bin TL bulundurulması
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Resmi kurumlardan alınan güncel belgeler ile İspanya vize başvurusu yapılır. Evraklar arasından eksiksiz biçimde doldurulmuş vize başvuru formu olmalıdır. Başvuru tarihinden itibaren 3 ila 14 iş gününde vize sonuçlanır. Olumlu sonuçlanan vizeler, belirtilen tarihten itibaren kullanılabilir.

İspanya turistik vizesi dışında, eğitim vizesi, Erasmus vizesi, seyahat vizesi, arkadaş/ aile ziyareti vizesi ve aile birleşimi vizeleri bulunuyor. Ayrıca transit vize ve ekspres vizeler için de konsolosluklardan başvuru yapılabilir.