Fransa vize başvurusu iki farklı kategoride yapılır. Kısa süreli ve uzun süreli Fransa vizesi olarak, Fransa Konsolosluğuna başvuru yapabilirsiniz. Fransa vize başvurusu Türk vatandaşları için sadece bordo pasaport hamillerinden talep edilmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları kısa süreli seyahatleri için vizeden muaf tutulurlar.

Fransa ulusal vizesi; Erasmus Vizesi, Gemici Vizesi, Transit Vize, Ekspras Vize, Öğrenci Vizesi, Çalışma Vizesi, Aile/ Arkadaş Ziyareti Vizesi ve Aile Birleşimi vizesi olarak verilir.

Fransa Türkiye’ye Vize Veriyor mu?

Fransa ulusal vize başvuruları için Türk vatandaşları güncel pasaportları ile başvuru yapılabilir. Seyahat amacı ve seyahat belgeleri dahilinde 1 yıl geçerli olan oturum izni alabilirler. Fransa ulusal vize başvuruları için yetkili kurum Fransa Büyükelçiliğidir. İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerden, yetkili vize başvuru merkezlerinden başvuru yapılabilir.

Fransa, Türk vatandaşlarına gerekli belgeleri sunmaları ve koşulların yerine getirilmesi halinde vize veriyor.

Fransa Kimlere Vize Veriyor?

Fransa vize başvurusu yapan yabancı uyruklu kişilere, AB vatandaşlığı olan kişiler hariç vize uygulamaktadır. Schengen vize politikası dahilinde umuma mahsus pasaport sahipleri kısa süreli seyahatler için vize alabilirler. Resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları, kısa süreli seyahatler için vizeden muaftırlar.

Avrupa Birliği ülke vatandaşları ve İsviçre vatandaşlarına vize zorunluluğu yoktur. Ulusal vize başvurusu yapan çalışanlar, yatırımcılar, öğrenciler ve Fransa’da ikamet eden kişilerin ailelerinde vize vermektedir.

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vizesi İçin Neler Gerekli?

Fransa C tipi Schengen vizesi için en az 6 ay geçerliliği olan pasaport ile başvuru yapılır. Ulusal vize başvurularında 10 yıldan eski olmayan ve en az 1 yıl geçerliliği olan pasaportlar ile başvuru yapılır. Fransa vize başvurusu için;

  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • İmzalı nüfus kayıt belgesi
  • İkametgah belgesi
  • SGK işe giriş ve hizmet döküm belgesi
  • Seyahat sağlık sigortası
  • TC kimlik fotokopisi
  • Seyahat ve konaklama belgeleri
  • Banka hesap dökümü

İle banka hesabında en az 5-6 bin TL bakiye olması gerekiyor. Fransa vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve vize harcının yatırılması ile vize başvurusu yapılabilir.

Fransa Vizesi Alınabiliyor mu?

Fransa C tip, D ve B tipi ulusal vize başvuruları kabul edilmektedir. Seyahat kısıtlamaları kalkan ve vize başvurularını yeniden kabul eden Fransa, Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturum hakkı bulunan yabancı uyruklular için vize başvurularını kabul ediyor.

Fransa Vizesi İçin Başvuru

Schengen vize başvurusu ve Fransa ulusal vizesi için başvuru formunu, yetkili vize merkezlerinden temin edebilirsiniz. Fransa vizesi için başvuru formu, Ankara Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu resmi internet adresinden verilmektedir.

Okunaklı ve yasal bilgiler ile başvuru formunu doldurmanız gereklidir. https://tr.ambafrance.org/ web adresi üzerinden Fransa vize başvurusu için forma ulaşabilirsiniz. 2021 vize belgeler ve vize harç ücretleriyle alakalı tüm bilgilere doğrudan ulaşabilirsiniz.

Fransa vizesi başvuruları için şahsen müracaat edilme zorunluluğu yoktur. Yetkilendirilen vize başvuru merkezlerinden başvuru sağlanabilir.