Amerika vize başvurusu Haziran 2021 itibariyle güncellendi. Vize başvurularına yeniden başlayan Amerikan Konsolosluğu, Türk vatandaşlarına vize veriyor. Kısa süreli seyahat vizeleri ve uzun süreli Amerika Ulusal Vize türlerine göre başvuru yapılabilir.

Amerika Göçmen Vizesi ve göçmen olmayan vize türlerine göre, seyahat amacına uygun belgeler ile doğrudan başvuru yapılabilir.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır 2021?

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurularını seyahat amacına ve süresine göre vermektedir. Amerika vizesi başvurusu için kategoriler şöyledir;

 • Diplomatik ve Resmi Vizeler (Nato, A, G)
 • İş, Turizm ve Tıbbi Tedaviler amaçlı B tipi vize
 • Amerika transit vizesi kapsamında C vize
 • D tipi Mürettebat vizesi
 • Ticaret ve yatırım amaçlı E1/E2 vizesi
 • Akademik Eğitim/ Dil Eğitimi/ Eğitim kapsamında F/M vizeleri
 • Geçici çalışma kapsamında işçi- çalışma ve çalışma vizesi (H,L,O,PQ,R vizesi)
 • Basın ve gazeteciler kapsamında I tipi vize

Amerika Büyükelçiliği vize başvurularını, yetkilendirilen vize başvuru merkezlerinden de yapabilirsiniz. Göçmen vizeleri, Göçmen Yasası kapsamında değerlendirilir.

Amerika Vize Başvurusu

Amerika Türkiye’ye Vize Veriyor mu?

Amerika vize başvurusu için yasal gereklilikler ve belgeler gereklidir. Göçmen sınıfında Amerika vize başvurusu için göçmen vizesi alınacak ise;

 • Aile dayanaklı göçmen vizesi
 • Nişanlılık vizesi
 • İşveren dayanaklı göçmen vizesi
 • Green Card
 • Geri Dönen Yerleşik Yabancı vizesi

Kategorilerine göre belgelerin sunulması gereklidir. ABD göçmen vizesi, Amerika’da kalıcı oturumlar için verilir.

 Amerikan Konsolosluğu Vize Veriyor mu?

Amerikan Konsolosluğu, pandemi kısıtlama süreçleri sonrasında yeniden vize vermeye devam ediyor. Amerika Büyükelçiliği Ankara ve Türkiye’de bulunan tüm temsilciliklerinden, yetkili vize başvuru merkezlerinden vize başvurusu yapılabilir. Tüm belgelerin yasal beyanı ve vize başvuru formu, güncel geçerli pasaportlar dahilinde başvuru yapılabilir.

Amerika’ya seyahat edecek veya kalıcı oturum alacak kişilerin seyahat amaçlarına uygun tüm belgeleri orijinal ve fotokopileri ile teslim etmeleri gereklidir. Amerika vize başvurusu için vize harç ücretleri yatırılmalıdır.

Amerika Vize Başvuruları Başladı mı?

Amerika vize başvuruları başladı. Türkiye dış temsilciliklerinden şahsen başvurular kabul edilir. Aşı ve covid-19 seyahat uyarıları ve gerekli sağlık belgeleri temin edilerek, vize başvuru formu- belgeleriyle teslim edilmesi gereklidir.

ABD vize türlerinde, aile birleşimi başvuruları, eğitim ve turistik vize başvuru işlemleri yeniden başladı. Kısıtlamalar sonrasında açılan Amerikan Konsoloslukları iletişim numaralarından arayarak veya dijital sistem üzerinden online randevu alarak, vize işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Amerikan Konsolosluğu Duyuruları

Amerika vize ve vatandaşlık işlemleri için Amerikan Konsolosluğu duyurular panelinden güncel bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Amerika Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği, Başkonsolosluk ve ABD Konsolosluğu birimlerinden evlilik, emeklilik, boşanma, vatandaşlık, göçmen vizesi ve seyahat vizesi işlemleri için bilgi alabilirsiniz.

Resmi internet siteleri üzerinden ve ABD vize başvuru merkezlerinden randevu talepleri, vize başvuruları kabul edilmektedir. https://www.amerikankonsoloslugu.org/ankara-buyukelciligi/ resmi sitesinden Amerika Ankara Büyükelçiliği duyurularını inceleyebilir, iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Ülkeye seyahatlerden önce T.C Dışişleri Bakanlığı seyahat uyarıları bölümünden aşı ve sağlık prosedürlerini inceleyebilirsiniz.