Pasaport ve Vize İstemeyen Ülkeler

Pasaport çıkartmanıza gerek kalmadan seyahat edebileceğiniz birkaç ülke bulunuyor. Başı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çeker ve ardından Gürcistan gelir. Buna ek olarak Ukrayna ile Azerbaycan için de vize talebinde bulunmanız gerekmez.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Girebiliyor?

Pasaport ve vize istemeyen ülkeler listesine 2019 yılında Moldova’da katılmıştır. Bunların dışında Türkiye hangi ülkelere vizesiz girebiliyor sorgulayanlar için:

 • Bosna Hersek, Ekvador, Brezilya ve de Belize için vize talep edilmez.
 • Britanya Virjin Adaları, Bahreyn, Fas ve de Filipinler olarak diğerleri de sıralanır.

Bunlara ek olarak İran, Irak, Güney Afrika Cumhuriyeti ve de Jamaike örnek gösterilir. Sonuç olarak onlarca ülkeye vize çıkartmadan giriş yapılır. Yaygın olarak vize olmasa da hepsinin pasaport kontrollerinde bulunduğu görülüyor.

Sadece Kimlikle Hangi Ülkelere Gidilir?

Pasaport ve vize istemeyen ülkeler T.C. vatandaşlarının kimlik kartını dikkate alınır. Sadece kimlik ile giriş yapmalarına olanak sağlar. Bunun için Kıbrıs ile Azerbaycan ülkeleri ele alınabilir. Ardından ise Ukrayna gelmektedir.

Aynı şekilde Batum, Gürcistan seyahatleri sırasında pasaport ibraz edilmez. Sadece kimlikle hangi ülkelere gidilir sorgulayanlar için son olarak Moldova’da belirtilir. Her biri de:

 • Pasaport kontrollerine değinmeden ülkeye giriş yapmanızı sağlar.
 • Giriş sırasında pasaport olduğu için vizelerin değerlendirilmesi mümkün olmaz.

Hal böyle olunca T.C. vatandaşlarının ülkelere seyahat etmeleri kolay hale gelir. Zaman kaybetmeden uçak biletlerini almaları ya da kara yolları üzerinden seyahate geçmeleri esas alınır. Kimlikleri ile sınır kapılarından geçmelerine ve seyahatlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlanır.

Türk Pasaportu İle Kaç Ülkeye Vizesiz Gidilir?

Türk Pasaportu bordo, siyah, gri ve de yeşil renkleri üzerinden değerlendirilir. Buna karşılık bordo pasaport için toplamda 111 ülkeden söz edilir. Türk Pasaportu ile kaç ülkeye vizesiz gidilir merak edenlere:

 • Hususi Pasaport için 147 ülkeye değinilir.
 • 9 ülke için de e-vize uygulamalarını ele almanız sağlanır.

Söz konusu Hizmet Pasaportu olduğu zaman ülke sayısının 156’ya çıktığı görülüyor. Son olarak ise Diplomatik Pasaport sahiplerinin daha ayrıcalıklı oldukları belirtilir. Vizesiz olacak şekilde toplamda 165 ülkeye seyahat etmelerine izin verilir. Bunların ardından pasaport ve vize istemeyen ülkeler yani kimlik kabul edenler için de toplamda 5 ülkeden söz edilmektedir.

Rus Pasaport İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Rus yerli pasaportuna sahip olan vatandaşların Schengen vizesi almaları kolay olacaktır. Çünkü bunun için AB Schengen ülkeleri ile vize kolaylığına dair anlaşmalara yer verilmiştir. 2007 yılında imzalanan antlaşma üzerine vizeye sahip olmak kolay hale gelmiştir.

Rus pasaport ile hangi ülkelere vizesiz gidilir soranlar için Güney Osetya Cumhuriyeti belirtilir. Bunun gibi Abhazya seyahatlerinin de serbest olduğu bildirilir. Ardından gelenler:

 • Belarus ile Ukrayna seyahatleri sırasında vize işlemlerine başvurmaları gerekmez.
 • Kazakistan seyahatinde de herhangi bir vize uygulamasına değinilmez.

Pasaport ve vize istemeyen ülkeler kadar pasaport sahiplerine ilişkin vize uygulamalarından söz edilir. Her ülke ayrı vize politikalarına sahiptir ve ayrı ülkeler üzerinden vizesiz olarak seyahate geçilmesine olanak sağlanmaktadır.

Hangi Pasaport Daha Güçlü?

Hangi pasaport daha güçlü merak edenlere öncelikle vizesiz olarak seyahat hakkının fazla olduğu pasaport açıklanır. Bu anlamda Japonya başı çeker ve toplamda 193 ülkeye seyahat edildiği için en güçlü pasaport unvanına sahiptir.

Pasaport ve vize istemeyen ülkeler kadar pasaport türlerine göre avantajlı olanlar da ele alınır. Şöyle ki:

 • Diplomatik Pasaport sahiplerinin daha ayrıcalıklı olduğu görülür.
 • Siyah pasaport yeşil, gri ve de bordo olana nazaran daha fazla muafiyete sahiptir.

Sonuç olarak en güçlü pasaport araştırması sırasında karşınıza siyah pasaport türü çıkacaktır. Ülkeler baz alındığı zaman ise Japonya başı çeker. Sonuç olarak vizesiz ülke araştırmasına geçilebilir. Böylece güçlü pasaportlar ile seyahatlere yön verilebilir. Zaman kaybetmeden sadece pasaport ibrazına karşı gezi programlarına yer verebilirsiniz.

Türkiye’de vize uygulayan ülkeler hangileri?

Avrupa ülkeleri başı çeker ve Schengen sahibi olarak seyahate geçmeniz esas alınır.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler hangileri?

Arnavutluk, Bahamalar, Azerbaycan, Kıbrıs ve de Beyaz Rusya şeklinde onlarca ülkeden söz edilir.

Yeşil pasaport vizesiz ülkeler kaç tane?

Yeşil pasaport sahibi T.C. vatandaşları 160 ülkeye vizesiz olarak seyahat edebilir.  Cevap Ver

  Destek Hattı