İtalya Oturum İzni

İtalya oturum izni başvuruları Türk vatandaşları için İtalya Konsolosluğundan yapılıyor. İtalya oturum izinleri için şahsen başvuru gereklidir. İtalya ulusal vize kategorisinde başvuruların eksiksiz ve seyahat amacına uygun gerekli belgeler ile yapılması zorunludur.

İtalya’da oturum almak için D tipi vize başvurusu yapılır. Eğitim amaçlı D tipi vize, aile birleşimi vizesi, çalışma ve ticari amaçlı vize türleri, D sınıfı vize dahilinde verilir.

İtalya’da Yaşamak İçin Ne Gerekli?

İtalya’da uzun süreli oturum için İtalya’da çalışmanız veya eğitim almanız gereklidir. İtalya aile birleşimi ve evlilik vizesi alarak, İtalya’da yaşayabilirsiniz. İtalya oturum izni 6 ila 12 aylı süreçte geçerli olacak şekilde verilir. Gerekli koşulların yerine getirilmesi ve kamu düzenine uygunluk halinde 5 yıla kadar oturum izni alınabilir.

İtalya’da kalıcı oturum almak için yatırım yapmak veya 5 sene boyunca İtalya’da yaşamak gereklidir. Kendi imkanları dahilinde iş bulanlar, İtalya’da faaliyeti olan bir şirket ile çalışma sözleşmesi yapanlar ve şirket içi transfer yapan kişiler oturum izni alabilirler.

İtalya Oturma İzni Kaç Para?

İtalya oturum izni almak isteyen Türk vatandaşlarının 50.000€ beyan etmeleri gereklidir. Yıllık 50 bin Euro gelir beyan eden kişilere, 1 yıllık İtalya oturum izni verilir. 5 yıllık oturum izni süresi sonunda İtalya ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde süresiz dolaşım, seyahat ve ikamet izni verilir.

AB vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilerin İtalya’da oturum izni almaları için en az 31.000 € gelire sahip olmaları gerekiyor. İtalya’da ikamet edecekleri 1 yıl boyunca, kalacakları evi kiralamış olmaları izin başvuru şartlarındadır.

İtalya Oturum İzni

İtalya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İtalya’da bulunan bir şirketle iş anlaşması yapan kişilerin eksiksiz şekilde yasal belgelerini sunması gereklidir. Şirketin resmi kayıt belgeleri ve Türk vatandaşı için gerekli kurumlardan alınan çalışma izin belgesinin bulunması gerekiyor. Ayrıca kişinin gelirini beyan edecek yasal belgeler, seyahat belgeleri, konaklama belgeleri ve sponsor vizesi dahilinde gidilecek ise tüm masrafların karşılanacağını beyan eden belgelerle başvuru yapılması gereklidir.

Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İtalya’da uzun süreli oturum izni almak için D tipi vize başvurusu yapılır. İtalya oturum izni 180 ile 365 gün aralığında verilir. 1 yıllık oturum iznine sahip olan kişiler, çalışma koşulları ve iş sürekliliği dahilinde vize süresini uzatarak 5 yıla kadar İtalya’da ikamet edebilirler.

10 yıl boyunca İtalya’da yaşayan ve çalışan kişiler, İtalyan vatandaşlığı başvuru hakkına sahip olurlar.

İtalya’ya Nasıl Yerleşebilirim?

İtalya’da kalıcı/ süresiz oturum izni almak için 10 yıl boyunca yaşamak gereklidir. Yatırımcı vizeleri dışında ve Avrupa Birliği ülke vatandaşları dışındaki yabancı uyruklular için D tipi ulusal vize verilir. Türk vatandaşları İtalya’da eğitim görmek, çalışmak veya evlilik yaparak İtalya’da yaşayabilirler.

Öncelikle 1 yıllık verilen oturum izni 5 yıla kadar tamamlandığı takdirde, İtalya’da kalıcı oturum ve çalışma hakkı alınabilir.    Cevap Ver

    Destek Hattı