İtalya Konsolosluğu

İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya vize ve vatandaşlık işlemlerinde yetkili merciidir. İtalya’nın Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleri olarak İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Konsolosluğu bulunuyor. İtalya dış ilişkileri temsilen ayrıca Nevşehir, Bursa, Antalya, Gaziantep ve İskenderun Fahri Konsolosluk birimleri hizmet veriyor.

İtalya Konsolosluğu hizmetleri, Türkiye’de yaşayan İtalyan vatandaşları, İtalya’ya seyahat edecek Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler için verilmektedir.

İtalyan Konsolosluğu Ne Zaman Açılıyor?

İtalya Konsolosluğu çalışma saatleri 09:00- 16:00 saatleri arasındadır. Vize ve konsolosluk hizmetlerini pandemi sürecinde durduran İtalya, vize kabulüne yeniden başlamıştır. Vize gerekli belgeleri ve seyahat bilgilerinde güncelleme yapan İtalya Konsolosluğu duyuru panelinden aşı ve sağlık koşullarını inceleyebilirsiniz.

İtalya Schengen vizesi ve ulusal vize başvurularını şahsen yapabilir, yetkilendirilen vize başvuru merkezleri aracılığıyla vize randevusu alabilirsiniz. Ankara Büyükelçiliğine 0312 457 4200 telefon numarası ile ulaşabilir, vize ve vatandaşlık işlemleriyle alakalı bilgi alabilir ve https://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr resmi adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

İtalya Konsolosluğu Vize Veriyor mu?

İtalya’ya yapılması planlanan kısa süreli ve uzun süreli seyahatler için karar yetkisine sahip mercii İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği’dir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahipleri, kısa süreli seyahatleri için Schengen vizesine tabidirler. C tipi vize olarak verilen İtalya Schengen vizesi, 6 ay içinde 3 ayı geçmeyecek olan seyahat programları için verilir.

Türkiye’de ikameti olan yabancı uyruklu kişiler, konsolosluk hizmetleri dahilinde vize başvurusunu yapabilirler.

İtalya Konsolosluğu

İtalya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidebilirim?

İtalya vizesi alan kişiler herhangi başka bir vizeye gerek olmadan Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka ve Estonya’ya seyahat edebilirler. Vize sahibi Türk vatandaşları; Finlandiya, Fransa, Hollanda ve İspanya ile İsveç ve İzlanda’ya Schengen vizeleri ile geçiş yapabilirler. Uzun süreli oturum izni olan kişiler, 5 yıllık ikametleri sonrası diğer ülkelerde ikamet ve seyahat hakkından yararlanabilirler.

Ab üye ülkelerinden Schengen dahilinde vize talep eden; Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Slovenya sorun çıkarmayan ülkeler arasındadır.

İtalya Konsolosluğu vize başvuru ile onaylanan C tipi vize ile Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti’ne seyahat izni verilmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği

İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçilik hizmetleri binası, Ankara Çankaya’da bulunuyor. İtalya Büyükelçiliği resmi web adresinden vize işlemleri, gerekli belgeler ve başvuru; https://ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr üzerinden sağlanabilir. İtalya vize randevusu, vize işlemleri, vatandaşlık, emeklilik ve boşanma gibi işlemler yapılabilir. İtalyan vatandaşları için de konsolosluk hizmetleri verilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Resmi Sitesi

ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr web adresinden İtalya Konsolosluğu ve Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinin internet sayfalarına ulaşabilirsiniz. İtalya Schengen ve ulusal vize başvuru formu, vize için 2021 gerekli belgeler ve vize süreçleriyle ilgili tüm bilgilere yer verilmektedir. Büyükelçilik duyurular, seyahat kapsamları ve sağlık belgeleri, seyahat sağlık sigortası gibi tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

İtalya dış temsilcilikleri Ankara, İstanbul ve İzmir Konsolosluğu ile fahri konsolosluklara yetkilendirilen vize başvuru merkezleri sistemlerine erişim sağlayabilirsiniz.    Cevap Ver

    Destek Hattı