İtalya Aile Birleşimi

İtalya ulusal vize kategorisinde verilen D tipi vize, aile birleşimi vizesidir. İtalya aile birleşimi vizesi için İtalyan vatandaşı biriyle evlilik yapılması gereklidir. İtalya’da ikamet eden biri ile evlenen Türk vatandaşları da aile birleşimi vizesine tabidirler. Ulusal vize kapsamında uzun süreli oturum izni sağlayan D tipi vizeden, birinci derece akrabalar da yararlanabilir.

İtalya aile birleşimi vize başvuruları İtalya Konsolosluğu ve yetkili vize başvuru merkezlerinden yapılabilir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya D tipi aile birleşimi vizesi 6 ayda sonuçlanır. Evrakların eksiksiz teslimi ve gerekli koşulların yerine getirilmesi halinde, daha kısa sürede çıkabilir. İtalya C tipi vizesi 10-14 gün içinde çıkar. Schengen vizesi kapsamında seyahat belgelerine göre 3 ile 14 gün içinde sonuçlandırılır.

İtalya aile birleşimi vizesi, ulusal vize kapsamında değerlendirilir. Evlilik belgelerinin incelenmesi, İtalya’da yaşayan eşin belgeleri ve Türkiye’de yaşayan kişinin belgeleri birlikte iletilir. Vize başvuru formu, seyahat amacına uygun ve eksiksiz biçimde, iki dosya halinde iletilmelidir.

Uluslararası evlilik kayıt belgesi ve kişilerin ulusal vize belgeleri dahilinde başvuru yapılabilir. Eksik belge ve koşulların uygunluk göstermemesi halinde 8 aya kadar işlem süresi uzayabilir.

İtalya Ulusal Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya D sınıfı ulusal vize 180 güne kadar çıkar. Evlilik belgeleri ve aile birleşimi belgelerinin incelenmesine göre süre kısalabilir. İtalyan vatandaşı birinin, birinci derece yakınları için aile birleşimi vizesi 3 aya kadar veya daha kısa sürede sonuçlandırılır.

İtalya vatandaşı birinin Türk vatandaşı ile evlenmesi halinde süre genellikle 1 ayın sonunda sonuçlandırılır. Genel olarak konsolosluk tarafından belirtilen İtalya aile birleşimi vize süresi 6 aydır.

İtalya Aile Birleşimi

İtalya D Tipi Vize Nedir?

Ulusal vize kategorisinde uzun süreli oturumlar için verilen vize türüdür. D tipi vize İtalya aile birleşimi, eğitim, aile ve arkadaş ziyareti, ticari ve yatırım amaçlı seyahatler, iş ve çalışma alanlarında verilen vizelerdir. Uzun süreli oturum ve İtalya’da yaşama hakkı verilen vize türüdür.

D tipi vize süresi 6 ay ile 1 yıl oturum hakkı verir. Süre sonunda başvuru yapılarak 5 yıla kadar uzun süreli oturum alınabilir. İtalya’da beş yıl süresince ikamet eden kişi, süresiz oturum hakkı başvurusundan yararlanabilir.

D Tipi Vize Kimlere Verilir?

İtalya’da iş bulan veya iş teklifi alarak iş sözleşmesi yapan kişiler D tipi vize alabilir. Ticari faaliyette bulunan ve yatırım yapan kişiler, eğitim alan, Erasmus ve dil okulu programlarına katılan kişiler, aile birleşimi yapan kişiler, D tipi vize alabilirler.

İş alanında nitelikli meslekler dahilinde olan ve şirketlerle anlaşma sağlayarak İtalya’da çalışacak olanlar, şirket içi değişim kapsamında İtalya’ya seyahat edecek olanlar D tipi vize alabilirler.

Nulla Osta Nedir?

Çalışma ve iş seyahatleri kapsamında alınan işçi belgesidir. İtalya’da uzun süreli oturum başvurusu yapan kişilere verilen belgedir. İş sözleşmesi yapılan şirket gerekli kurumlara başvuru yaparak Nulla Osta (çalışma izin belgesi) alır ve İtalya Türkiye Konsolosluğuna iletilir.    Cevap Ver

    Destek Hattı