İspanya Oturum İzni

İspanya ulusal vizesi D tipi vizedir. 90 günden daha uzun süreli oturum izni ile verilen İspanya oturum izni, seyahat amacına uygun belgeler ile başvuru yapılarak alınır. Eğitim vizesi, ticari amaçlı vize ve aile birleşimi vizeleri, D tipi vize olarak bilinir.

İspanya’da yatırım yaparak uzun süreli oturum almak veya yatırım protokollerine uygun vatandaşlık hakkı elde etmek gibi seçenekler bulunuyor.

İspanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da ikamet etmek için öncelikle uzun süreli vize alınmalıdır. Aile birleşimi vizesi almak, ticari amaçlı oturum almak, iş ve çalışma için oturum almak ile eğitim görmek, İspanya’da oturum izni almayı sağlar. 6 ay ile 1 yıla kadar sürelerde verilen İspanya oturum izni, 5 yıla kadar süre uzatılmasıyla verilebiliyor.

5 yıl boyunca İspanya’da ikamet eden kişiler, kalıcı oturum izni hakkına sahip olabiliyor. Kendi imkanları ile İspanya’da iş bulan veya iş teklifi alan kişiler, İspanya’da stajyer olarak çalışacak kişiler veya şirket değişim programı kapsamında İspanya’ya seyahat edecek olan kişilere D tipi uzun süreli vize verilir.

İspanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İspanya vizesi 150€ ve seyahat sağlık sigortası 15€ olarak belirlenmiştir. Kısa süreli C tipi vize başvuru ücretlerine ek olarak vize başvuru hizmetleri dahil edilmektedir. İspanya aile birleşimi vizesi ücretsiz olarak başvuruya açıktır. İspanya oturum izni için yapılan ticari vize başvuruları ve öğrenci vizesi başvuru ücretleri farklılık göstermektedir.

Çalışma izni için ücretler yine mesleğe ve faaliyet alanına göre 30€ ile 300€ arasında değişmektedir. Konsolosluklardan ve vize başvuru merkezlerinden vize ücretiyle ilgili bilgi alınabilir.

İspanya Oturum İzni

İspanya Staj Oturum İzni Nasıl Alınır?

Eğitim vizesi veya şirket içi transfer programından yararlanacak kişiler, staj için İspanya’da oturum izni alabilirler. İspanya’da eğitim görecekleri kuruluştan alınan yasal belgeler veya staj yapılacak şirketin davetiye ve sponsorluk belgeleri dahilinde vize başvurusu yapılabilir. İspanya vizesi çıkması halinde uzun süreli oturum izni alınabilir.

İspanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İspanya’da bulunan bir şirketten iş teklifi alarak iş sözleşmesi yapan kişiler, imkanları dahilinde ülkede iş bularak anlaşma sağlayanlar, İspanya’da çalışma izni alabilirler. Şirketin sponsorluğunda alınan vizeler daha kolay çıkar. Kişi kendi masraflarını karşılayacağına dair sözleşme belgelerini sunduğu takdirde, İspanya oturum izni vizesinden yararlanabilir.

İspanya’da Ev Almak

İspanya’da yatırım yapmak ve ev satın almak, oturum izni almanızı sağlıyor. Yabancı yatırımcılar için yeni tasarlanan yasa doğrultusunda 160 bin Euro değerinde ev almak, uzun süreli ikamet hakkı veriyor.

İspanya’da ev almak aynı zamanda vizesiz seyahat etmeyi sağlıyor. Ev satın alan yabancı yatırımcılara kalıcı oturum ve vatandaşlık başvuru hakkı tanınıyor. İspanya’da 10 yıl boyunca ikamet eden kişiler, İspanyol vatandaşlığı alabiliyor. Vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları için kendi vatandaşlıklarını bırakmaları şartı bulunmaktadır.

İspanyol vatandaşı biriyle evlenmek ise vatandaşlık hakkını daha kısa sürede getiriyor. İspanya vatandaşlığı olan biriyle yapılan evlilik neticesinde 1 yıl sonra İspanyol vatandaşı olabiliyorsunuz.    Cevap Ver

    Destek Hattı