İspanya Aile Birleşimi

İspanya aile birleşimi vizesi, İspanya Dışişleri Bakanlığı yetkisinde verilir. İspanya’da ikamet eden ve AB vatandaşı olmayan biriyle evlilik veya İspanyol vatandaşı biriyle yapılan evlilik neticesinde, aile birleşimi vizesi alınabilir.

Eşlerin ikisinden de ayrı ayrı vize başvuru evrakları ve uluslararası evlilik kayıt belgesi talep edilir. İspanya ulusal vize kapsamında değerlendirilen vize, uzun süreli oturum izni verir.

İspanya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vizesi konusunda yetkili Dışişleri Bakanlığı olup vize süresi 2 haftadır. İspanya aile birleşimi vizesi için başvuru tarihinden itibaren 14 gün içinde sonuçlandırılır. Vizesi çıkan kişiler 6 ay ila 1 yıl süresince İspanya’da ikamet edebilirler.

Aile birleşimi vizesini uzatmak için, yaşanılan bölgedeki Yabancılar Dairesine başvuru yapılabilir. 1 yıl sonunda 3 veya 5 yıl daha uzun süreli oturum hakkı alınabilir. Bunun için yasal gerekliliklerin tamamlanması önemlidir.

İspanya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya eğitim vizesi, dil okulu vizesi veya Erasmus vizesi kategorilerinde Schengen vize politikası uygular. İspanya öğrenci vizesi 14 günde çıkar. Başvuru belgelerinin eksiksiz olması ve kriterlerin resmi olarak desteklenmesi halinde 3. Günden itibaren sonuçlandırılabilir.

İspanya Aile Birleşimi

İspanya Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle bir süreliğine vize başvurularını durduran İspanya, vize başvurularını kabul etmeye başladı. İspanya aile birleşimi vize başvuruları, yetkili merkezlerden veya İspanya Konsolosluğundan direkt olarak yapılabilir. Kovid-19 kapsamında yeni bir duyuru yapılana dek, İspanya evlilik vizesi başvuruları yapılabilir.

İspanya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İspanya Schengen vize ücretlerinden farklı olarak, aile birleşimi vizesi ücretsizdir. İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklama doğrultusunda, evlilik ve aile birleşimi vize başvuruları ücretsiz olarak yapılabilir.

İspanya aile birleşimi vize evrakları ve ulusal koşulların yerine getirilmesi halinde, vize alınabilir.

İspanya’da Evlenerek Oturma İzni Nasıl Alınır?

AB vatandaşı veya İspanyol vatandaşı biriyle evlenerek İspanya’da yaşamak isteyen yabancı uyruklu kişi ile çocukları, evlilik vizesinden faydalanabilir. Ab vatandaşı olmayan ve İspanya’da uzun süreli oturumu olan biriyle evlenen kişi de bu vizeden yararlanabilir. Ancak iki durumda talep edilen vize gereklilikleri farklılık gösterir.

Avrupa Birliği vatandaşı olan kişi, İspanya’da daha kolay ve hızlı şekilde oturum izni alabilir. Yabancı uyruklulara verilen aile birleşimi vize süresi 6 ila 12 ay geçerli olacak şekilde verilir. 1 yıl sonunda vize süresinin uzatılması için yeniden başvuru yapılabilir. 5 yıl boyunca İspanya’da ikamet eden kişi, İspanyol vatandaşlığı başvuru ve kalıcı oturum hakkına başvuru yapabilirler.

İspanyol Vatandaşı İle Evlenmek

İspanyol vatandaşı ile evlenmek, İspanya’da ikamet edebilmeyi sağlar. Aile birleşimi vizesini uzun süreli alabilir ve İspanyol vatandaşı eşin sosyal haklarından eşit şekilde yararlanılabilir. Kişinin 18 yaşını geçmemiş çocukları da aile birleşimi vizesinden yararlanabilirler.

İspanya aile birleşimi uzun süreli oturum izni alan kişiler 5 yıl sonunda, Yabancılar Dairesine başvuru yaparak süresiz (kalıcı) oturum için başvuru yapabilirler. Kamu düzeni ve çalışma hayatı ile aile düzeni değerlendirilerek kalıcı oturum izni verilir.    Cevap Ver

    Destek Hattı