Hollanda Oturum İzni

Hollanda D tipi vize başvurusu ile oturum izni alınabilir. Hollanda oturum izni ve çalışma izni başvuruları Hollanda Konsolosluğuna yapılıyor. Ulusal vize kapsamında; çalışma ve iş faaliyetleri, eğitim, ticaret, yatırım ve aile birleşimi kategorilerinde oturum izni verilmektedir.

Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hollanda uzun süreli vize başvurusu yapabilirler. Seyahat amaçlarına uygun resmi belgeler ve vize başvuru formuyla şahsen yahut vize başvuru merkezlerinden başvurular kabul edilmektedir.

Hollanda Oturum İzni Nasıl Alınır?

Hollanda uzun süreli oturum izni için Hollanda’da iş bulmanız veya bir şirket ile iş sözleşmesi yapmanız gerekiyor. Erasmus programı ve eğitim amaçlı seyahatler için, aile birleşimi için Hollanda oturum izni alınabilir. 6 aylık veya 1 yıllık olarak verilen Hollanda ulusal vizesi, süre sonunda başvuru yapılarak 3 ila 5 yıla kadar uzatılabilir.

Uzun süreli oturum ve çalışma izni bulunan  kişiler, kalıcı/ sürekli oturum hakkında sahip olurlar.

Hollanda Süresiz Oturum İzni Nasıl Alınır?

Beş sene süresince Hollanda’da ikameti bulunan Türk vatandaşları, kamu düzeni ve yasal gereklilikler dahilinde öncelikle 10 yıla kadar oturum alabilirler. Ab ülkelerinde seyahat ve oturum olanağı sağlanır ve 10 yıllık süreç sonunda vatandaşlık başvurusu yapılabilir.

Hollanda vatandaşı biriyle evlilik yapan ve uluslararası evlilik belgesiyle 1 yıllık oturum verilir. Süreç sonunda evliliğin devam etmesi halinde süresiz oturum alınabilir. Hollanda’da yatırım yapan Türk vatandaşlarına da kalıcı oturum izni verilir.

Hollanda Oturum İzni

Hollanda’ya Nasıl Göç Edilir?

Hollanda’da bir eğitim kuruluşuna kabul edilmiş olmak veya bir iş bularak sözleşme yapmak, Hollanda’ya göç etmenin yöntemleri arasındadır. Hollanda’da uzun süreli oturum izni almak için tek yetkili mercii Hollanda Büyükelçiliğidir. Vize başvurularında seyahat amacı ve seyahate ilişkin belgeler incelenir. Özellikle aranan şart ise ekonomik yeterliliğin bulunmasıdır.

Hollanda oturum izni başvuruları aile birleşiminde 6-12 ayda sonuçlanır. Yatırım ve ticari amaçlı vizeler 1-3 ayda sonuçlandırılır. Eğitim vizesi başvuruları, iş faaliyetleri gibi vize başvurularında belgelerin tam ve yasal güncellikte sunulması gerekiyor.

Hollanda Vatandaşı Olmak İçin Ne Gerekli?

10 yıl boyunca Hollanda’da ikamet etmek, Hollanda vatandaşlığı hakkını getiriyor. Vatandaşlık başvurusu yapmak için 18 yaş üzerinde olunması gereklidir. Hollanda, Curacao, Saint Martin, Saba, Aruba ve Saint Eustatius ülkelerinde 5 yıl süresinde ikamet etmiş olmak gereklidir. Yasal ve kesintisiz olarak beş yıl boyunca Hollanda’da yaşamak, süresiz oturum izni getirir. Ancak mevcut vatandaşlıktan vazgeçilmesi halinde vatandaşlık alınabilir.

Seçenekli prosedür olarak sunulan Hollanda vatandaşlığı başvurusunda vatandaşlık hakkından vazgeçmeden başvuru yapılabilir. En az 15 yıl Hollanda’da ikamet eden biriyle evlilik yapılması halinde başvuru yapılabilir.

Hollanda oturum izni süresi olan kişiler, seçenekli opsiyonda bulunan kriterleri yerine getirmesi halinde vatandaşlık alabilirler. Türkiye vatandaşlığından atılmamış olanlar, sabıka kaydı bulunmayanlar başvuru yapabilir. Ancak daha önce Hollanda geçici veya sürekli oturum izni alınmış olması ve süreç boyunca Hollanda topraklarında ikamet edilmiş olması gereklidir.    Cevap Ver

    Destek Hattı