Fransa Oturum İzni

Fransa ulusal vize, uzun süreli oturum izni verir. Fransa oturum izni başvuruları Fransa Büyükelçiliği ve konsolosluklara yapılır. 1 yıl oturum izni hakkı veren Fransa ulusal vizesi, seyahat amacına göre farklı kategorilerde çıkarılır. Eğitim amaçlı oturum, çalışma amaçlı oturum izni, ticari ve yatırım amaçlı ile aile birleşimi oturum izni alınabilir.

Fransa oturum izin süresi uzatmak için Fransa Göçmen Bürosu (OFII) tarafından onaylanır.

Fransa Oturum İzni Nasıl Alınır?

Fransa oturum izni başvuruları için gerekli belgelerin resmi olarak sunulması gerekiyor. Ulusal vize kapsamında çalışan belgeleri, eğitim belgeleri ve evlilik belgeleri ile yasal ve uluslararası formlar ile başvuru sağlanır. 1 yıl süre ile verilen oturum izni, vize başvuru formu ve gerekli evraklarla başvuru yapılarak alınabilir.

Fransa’da iş bulmak veya eğitim almak amacıyla alınan vizeler 5 yıla kadar uzatılabilir. Fransa süresiz oturum izni, aile birleşimi vizesiyle de alınabilir.

Fransa Oturma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Fransa oturum izni vize kategorisine göre farklı süreçte sonuçlanır. Çalışma vizeleri 2 hafta ile 30 gün arasında çıkar. Eğitim vizeleri 2-4 haftada sonuçlanır. Aile birleşimi vizesi 3 aya kadar sürebilmektedir. Ek belge talebi veya eksik evrak nedeniyle vize başvuru süreci 6 aya kadar uzayabilir.

Fransa’dan Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Fransa’da 5 yıllık oturumu olan ve bu sürede Fransa’da ikamet eden kişiler, Fransız vatandaşlığına başvuru yapabilirler. Beş yıl boyunca Fransa’da resmi olarak ikamet ettiğini yasal belgeler ile doğrulayan kişiler öncelikle süresiz oturum hakkı alırlar.

OFII tarafından onaylanması ve gerekli koşulların yerine getirilmesi halinde Fransa vatandaşlığı başvurusu yapılabilir.

Fransa Oturum İzni

Fransa’da Oturum Almak İçin Kaç Yıl Evli Kalmak Gerekiyor?

Fransa’da kalıcı oturum almak için aile birleşimi nedeniyle vize alınabilir. Fransız vatandaşı ile yapılan evliliklerde en az 4 yıl evli kalınması gereklidir. Kesintisiz 4 yıllık süren evlilik ardından başvuru yapılır ve 3 yıl boyunca evli kalındığına dair yasal belgeler sunulduğu takdirde vatandaşlık başvurusu yapılabilir.

Fransız vatandaşlığı başvuruları için önemli kriterlerden biri, toplum düzenidir. Kamu düzenine uyum sağlayan, dil yeterlilik belgesi bulunan ve çalışma- ekonomik şartlara uygunluk gösteren kişilere başvuru hakkı tanınır.

Fransa’dan Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Fransa oturum izni alan kişiler öncelikle kalıcı oturum hakkına sahip olmalıdır. Kesintisiz 5 sene boyunca Fransa’da toplum kurallarına uygun yaşayan kişiler, Fransa vatandaşlığı alabilirler. Başvuru yapan kişinin ekonomik gereklilikleri, dil yeterliliği olması ve kesintisiz şekilde Fransa’da uzun süreli oturum hakkının olması gerekiyor. Yabancı uyruklu kişilerin Fransa’da yaşayan veya Fransız vatandaşı olan kişilerle evlilikleri dahilinde, vatandaşlık hakları bulunuyor.

Uluslararası geçerliliği olan ve gerçek olduğu kanıtlanan evliliğin en az 4 yıl boyunca kesintisiz olarak devam ettirilmesi gereklidir. Bu süreç sonunda Fransa Göçmen Bürosu’na başvuru yapılarak, süresiz oturum hakkı alınır. Vatandaşlık işlemleri için gerekli değerlendirmeler yapılarak, takip eden 5 yıl içinde vatandaş olunur.  4 Yorum

  1. Mehmet 8 Ağustos 2021
  2. Mehmet 8 Ağustos 2021
  3. Mehmet 8 Ağustos 2021
  4. Mehmet 8 Ağustos 2021

  Cevap Ver

  Destek Hattı