Fransa Konsolosluğu

Fransa Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi temsilciliğidir. Fransa vize ve vatandaşlık işlemlerinde tek yetkili mercii olarak hizmet veriyor. Fransa Konsolosluğu, İstanbul Başkonsolosluğu ile İzmir, Antalya, Bursa, Edirne ve İskenderun’da bulunan Fransa Fahri Konsolosluklarından vize başvuruları yapılabilir.

Fransa ulusal vizesi, Schengen vizesi, Fransa aile birleşimi, Şoför vizesi, Gemici ve Erasmus vize başvurularının tamamı, konsolosluk hizmetleri dahilinde yapılabilir.

Fransa Turistik Vize Veriyor mu?

Fransa kısa süreli turistik amaçlı seyahatler için Schengen vizesi veriyor. Schengen üye ülkeleri dahilinde alınan C tipi vize, 90 günü geçmeyecek şekilde seyahat olanağı tanır. Turistik amaçlı, ziyaret amaçlı kısa süreli vize başvuruları Fransa Konsolosluğu ve yetkili vize başvuru merkezlerinden yapılır.

Fransa Schengen vizesi başvuru formunun İngilizce ve Türkçe hazırlanması, yazılan tüm bilgilerin yasal olarak desteklenmesi gereklidir. Seyahat belgeleri ve zorunlu evrakların teslimi ile Fransa C tipi vize alınabilir.

Fransa Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Dünya genelinde uygulanan pandemi kısıtlama süreçleri sonrası Fransa Konsolosluğu hizmetlerine devam ediyor. Kısıtlamaların kalkması ile turistik amaçlı ve uzun süreli oturum izni başvuruları kabul edilmektedir. Fransa Büyükelçiliği ve Fransa Konsolosluğu vize departmanından ya da https://tr.ambafrance.org/ resmi internet sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Fransa Büyükelçiliği Ankara Çankaya’da başvuruları kabul ediyor. Büyükelçilik iletişim numarası 0312 455 4545 numarasından ulaşım sağlayabilirsiniz. Fransa turistik vizesi 2 hafta içinde açıklanmaktadır. Ulusal vize çeşitleri, seyahat amacına ilişkin 1 ila 3 ay ve evlilik vizeleri 3 ila 6 ay içinde çıkmaktadır.

Fransa Konsolosluğu

Fransa’ya Vize Alınıyor mu?

Fransa’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, umuma mahsus pasaportları ile başvuru yapabilirler. Kısa süreli seyahat kapsamında 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahat programları için Fransa Schengen vizesi alabilirler. Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaportu bulunan kişiler, Schengen vizesinden muaftırlar.

Kısa süreli turistik amaçlı seyahatleri için Fransa vizesi almaya gerek olmadan seyahat programı yapabilirler. Fransa Konsolosluğu başvurusu ile uzun süreli vize başvuruları için tüm pasaport sahiplerinden vize istenir.

Fransa Türklere Vize Veriyor mu?

Türk vatandaşları uzun süreli oturum izni için Fransa vizesine tabiidirler. 90 günden daha uzun süreli seyahat amaçları için D tipi vize başvurusu yapılabilir. Fransa Türklere kısa süreli veya uzun süreli kategorilerde vize vermektedir. Eğitim vizesi, Erasmus vizesi, ticari vize, yatırımcı vizesi, çalışma vizesi veya aile birleşimi vizesi alarak Fransa’da oturum izni alabilirsiniz.

Konsolosluklar Ne Zaman Açılıyor?

Fransa Büyükelçiliği ve Konsolosluğu açık olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Pandemi kısıtlamaları sonrasında vize ve vatandaşlık hizmetleri için konsolosluk çalışanları hizmet vermeye devam ediyor.

Fransa Ankara dış temsilciliğine ve tüm temsilciliklerine https://tr.ambafrance.org/ resmi internet adresinden ulaşabilirsiniz. Adres ve telefon bilgileri, e-posta yazışma adresleri verilmektedir. Seyahat kısıtlama ve kapsamları ile duyurulara dijital sistem üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Fransa Ankara Konsolosluğu Fransız vatandaşları ve Türk vatandaşlarının işlemlerinde, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin seyahat başvurularında hizmet veriyor.    Cevap Ver

    Destek Hattı