Amerika Aile Birleşimi

Birleşmiş Milletler Göçmen Kanunu kapsamında verilen Amerika aile birleşimi vizesi, iki farklı grupta değerlendirilir. Birinci derecede akrabalar aile birleşimi ve evlilikler neticesinde verilen aile birleşimi vizesi. Amerika’da ikamet eden yabancı uyruklu vatandaş ile yapılan evlilik ile Amerikan vatandaşı ile Türk vatandaşının evliliği dahilinde başvuru yapılabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Türkiye dış temsilciliklerinden gerekli belgeler ile başvurular şahsen yapılabilir. Vize başvuru randevuları, online sistem üzerinden verilmektedir.

Amerikan Türk Evliliği

Amerika vatandaşı ile Türk vatandaşı evliliğinde, uluslararası evlilik kayıt belgesinin olması ve evliliğin gerçekliğine dair kanıt bilgilerin sunulması gereklidir. 2021 gerekli evraklar, güncel pasaport ve kişileri dil yeterlilik belgesi bulunması şartı aranıyor.

Amerika aile birleşimi vizesinden yabancı uyruklu eş ve daha önceki evliliklerinden dolayı çocukları var ise faydalanabilirler. Aile birleşimi yapacak başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması zorunludur. ABD uzun süreli vize kapsamında verilmektedir.

Amerika Aile Birleşimi Vizesi

Amerika’da yaşayan ya da Amerikan vatandaşı ile yapılan evliliklerde, Amerika’da yaşayan birinci derecede akrabaları olan kişiler, Amerika aile birleşimi vizesi alabilirler. Aile birleşimi vizesi için 2 adet vize başvuru formu istenir. Formlar, Türkçe olarak eksiksiz ve yasal bilgiler dahilinde doldurulmalıdır.

Gerekli belgeler arasında; 3 adet biyometrik fotoğraf, en az 1 yıl geçerliliği bulunan güncel pasaport, Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği, evlilik cüzdanı fotokopisi, tam tekmil vukuatli nüfus kayıt örneği istenilen belgeler arasındadır. Başvuru sahipleri 18 yaşını doldurmamış ise mahkeme kararıyla alınan muvaffakatname ile başvuru yapabilirler.

Amerikan vatandaşı ile evlilik yapılıyor ise kimlik belgesi ve doğum belgesi gerekiyor. Eşlerin daha önceki evliliklerine dair boşanma belgeleri veya ölüm belgeleri iletilir.

Amerika Aile Birleşimi

Amerikan Vatandaşı İle Türkiye’de Evlenmek

Türkiye’de ikamet eden Amerikan vatandaşı ile Türk vatandaşının yaptığı evliliklerde, uzun süreli oturum izni alınabilir. Türkiye’de yaşayan kişinin ikametgah belgesini ve yasal evrakların tamamını başvuru formu ile sunması gereklidir. Türkiye’de yapılan evliliklerde, evlilik kayıt belgesinin olması gereklidir.

Amerikan aile birleşimi vizesi ve Türkiye aile birleşimi oturum izinleri için yasal evrakların sunulması ve evlilik kayıtlarının uluslararası geçerliliğe sahip olması gereklidir.

ABD Aile Birleşimi Vizesi

Çocukları ABD’de yaşayan ebeveynler Amerika aile birleşimi vize başvuru yapabilirler. Göçmen Kanunu kapsamında ülkeye giriş yasağı bulunmayan ve resmi belgelerini, eş belgeleriyle birlikte ibraz eden kişilere uzun süreli oturum izni verilir. Kişinin 5 yıl boyunca Amerika’da yaşamış olması ve kamu düzenine aykırı haller taşımaması durumunda süresiz oturum izninden faydalanabilir.

DS-160 belgesi (Amerika vize başvuru formu) Amerika Büyükelçiliği ve Konsolosluğu resmi web sitelerinden temin edilebilir. Her iki eşin doğum, kimlk ve ikamet belgelerini, evliliklerini yasal olarak destekleyen kayıt belgelerini eksiksiz ve orijinal biçimde sunmaları gereklidir. Vize başvuru harcının yatırıldığına dair dekont ile birlikte başvuru yapılabilir.

Amerikan aile birleşimi ve evlilik vize işlemleri 4 ila 8 ay sürebilir. Vize onaylandığı takdirde uzun süreli izin olarak 6 ay Amerika’da kalınabilir.    Cevap Ver

    Destek Hattı