Almanya Oturum İzni

Almanya’da oturum almak isteyen Türk vatandaşları ve yabancı uyruklular, Yabancılar Dairesine başvuru yapabilirler. AB ülke vatandaşları, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve İsviçre vatandaşları dışındaki kişiler, yaşadıkları şehir ve bölgedeki Yabancılar Dairesine başvuru yapabilir.

Almanya oturum izni; Avrupa Birliği Mavi Kart veya AB kalıcı oturum izniyle alınabilir. Bu tür başvurularda karar yetkisi, Yabancılar Dairesine aittir.

Almanya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Almanya’da kısa süreli vizesi bulunan kişiler Almanya oturma izin taleplerini, prosedürlere uygun şekilde yapmalıdırlar. Kamu düzeni ve güvenliği baz alınarak yapılan değerlendirmelerde, kişinin Almanya’da bulunduğu süreçteki durumu incelenir. Almanya oturum izni başvurularında, çalışma ve iş hayatı, yaşam düzeni, dil becerisi ve toplumsal düzen ile uyumu analiz edilir.

Almanya oturma izni için en az 5 yıl boyunca Almanya’da ikamet edilmesi gereklidir. Aufenhaltserlaubnis (oturum izni) için başvuru hakkı bulunanlar;

 • İş ve çalışma amacıyla Almanya’da bulunanlar
 • Meslek eğitimi alan kişiler
 • Sığınma talebinde bulunan kişiler
 • Ailevi sebeplerden dolayı Almanya’da olanlar
 • Avrupa Birliği ülkelerinde kalıcı oturumu bulunanlar

İle daha önce Alman vatandaşı olan ve vatandaşlıktan çıkarak tekrar dönmek isteyenler, başvuruda bulunabilirler.

Almanya Oturma ve Çalışma İzni

Almanya C tipi kısa süreli vize alan kişiler veya çeşitli nedenlerle Almanya’da uzun süreli seyahat izni olan kişiler, oturma ve çalışma izni alabilirler. Uzun süreli oturum izni ve süresiz oturum izni şeklinde verilen izinlerdir.

Almanya oturum izni almak için, vize süresi sonunda Yabancılar Dairesine başvuru yapılması gereklidir. 5 yıla kadar verilen uzun süreli oturum izni sonunda yeniden yapılan başvuru ile Almanya kalıcı oturum izni alınabilir.

Almanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Almanya oturum izinleri için dil yeterliliği gereklidir. Kişinin sosyal hayatta kendini ifade edebilmesi ve sözlü olarak iletişim kurabilmesi önem taşır. Çalışma hayatı ve toplum düzenine uygunluğu, oturum izni almasındaki önemli etkenlerdir.

Almanya oturum izni ve çalışma izinleri başvurusu için;

 • Almanya’da en az 5 yıldır ikamet edilmesi
 • Başvuru sahibinin kendini ve ailesini ekonomik açıdan geçindiriyor olması
 • Almanya dilini konuşabilmesi
 • Temiz sicil ve suça karışmamış olması
 • Mesleki uzmanlık veya nitelikli işçi olması

Gibi kriterlere uygunluk göstermesi gereklidir. Avrupa Birliği mavi kartı bulunan kişiler, 2 yıl içinde oturum iznine başvuru yapabilirler.

Almanya Oturum İzni

Almanyada Süresiz Oturum Almak İçin Neler Gerekli?

Almanya’da uzun süreli oturum için 5 yıllık süre dolması gereklidir. Bu süreç sonunda Yabancılar Dairesine başvuru yapılarak kalıcı oturum yani süresiz oturum alınabilir.

Almanyada Yaşamak İçin Ne Yapmak Lazım?

Almanya kısa süreli ve uzun süreli oturum izni almak için çalışıyor olmak veya Almanya’da ikamet eden biriyle evlilik yapmak gereklidir. D tipi aile birleşimi vizesi, uluslararası evliliklerde uzun süreli oturum izni verir.

90 günden daha fazla oturum izinleri için iş ve çalışma amaçlı seyahat vizeleri alınabilir. 6 ay ile 1 sene süresince verilen vize sonunda başvuru yapılarak 3 ila 5 yıl süresince oturum alınabilir. 5 yıl sonunda ise kalıcı oturum hakkı alınabilir.  3 Yorum

  1. Mehmet 8 Ağustos 2021
  2. Mehmet 8 Ağustos 2021
  3. Mehmet 8 Ağustos 2021

  Cevap Ver

  Destek Hattı