Almanya Konsolosluğu

Almanya Federal Cumhuriyeti dış temsilcilikleri olarak Türkiye’de hizmet veren Büyükelçilik, başkent Ankara’dadır. Almanya Büyükelçiliği, Türkiye- Almaya ilişkileri açısından yetkili temsilcilik olarak hizmet veriyor.

Almanya Konsolosluğu vize başvuru ve onay süreçlerinde yetkili merciidir. Ankara Çankaya’da bulunan Büyükelçilik yanı sıra Türkiye’de iki Başkonsolosluk, bir Konsolosluk ve Fahri Konsoloslar bulunmaktadır.

Türkiye Alman Konsolosluğu Ne Zaman Açılıyor?

Pandemi sürecinde vize başvurularını askıya alan ve bir süre kapalı olan Almanya Konsolosluğu, faaliyetlerine devam etmektedir. Mayıs 2021 itibariyle vize süreçlerinde yeniden faaliyete devam eden temsilcilikler aracılığıyla, Almanya’ya seyahat ve oturum izinleri yeniden alınabilir.

Türkiye Almanya Konsolosluğu vize başvuru süreçleri ve vize randevularında online sistem üzerinden hizmet vermektedir. Ayrıca Almanya Federal Devleti tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezlerinden, vize başvuruları kabul edilmektedir.

Almanya Konsolosluğu Vize Veriyor mu?

Ankara Büyükelçiliği, İzmir Başkonsolosluğu ve İstanbul Başkonsolosluğu ile Antalya Konsolosluğu üzerinden TC vatandaşları vize başvuruları yapılabilir. Konsolosluk hizmetleri dahilinde Türkiye’de yaşayan Almanya vatandaşları ve diğer ülke vatandaşlarının başvuruları da değerlendirilmektedir.

Almanya Konsolosluğu kısıtlama süreci sonrasında hizmetlerine devam ediyor. Vize randevu talepleriniz ve başvurularınızı doğruda temsilcilikler iletebilirsiniz.

Almanya Konsolosluğu

Almanya Ankara Konsolosluk Ne Zaman Açılacak?

Almanya dış temsilcilikleri yeni bir duyuruya kadar açık olarak faaliyet göstermektedir. Vize başvurusu yapan kişilerin, Pandemi kısıtlama süreçlerinde Almanya Konsolosluk ne zaman açılacak, vize işlemleri devam ediyor mu gibi soruları değerlendirilerek, Mayıs ayı itibariyle yeniden açılmıştır.

Almanya Schengen vize başvuruları, Ulusal vize başvuruları, Almanya oturum ve çalışma izni başvuruları için Konsolosluk resmi web adresi üzerinden gerekli belgeleri temin edebilirsiniz.

Pasaport Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya Konsolosluğu vize başvuruları için güncel geçerliliği olan pasaportlar kabul edilmektedir. 3 aylık seyahat programları için en az 6 ay geçerliliği olan ve uzun süreli seyahatler için 10 yıldan eski olmayan güncel pasaportlar talep edilmektedir.

Pasaport yenileme işlemleri TC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. https://randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden pasaport başvuru veya pasaport yenileme randevusu alabilirsiniz. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 u arayarak pasaport yenileme randevusu alabilirsiniz. Pasaport yenileme işlemlerini randevusuz gerçekleştirmek için;

 • Hususi ve Hizmet Damgalı Pasaportlar için; İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri
 • Umuma Mahsusu Pasaport yenileme için; İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri
 • Yurtdışında olan TC vatandaşları için Türkiye dış temsilciliklerine

Doğrudan başvuru yapılarak yenileme işlemi sağlanabilir.

Almanya Konsolosluğu Ankara

Almanya Ankara Büyükelçiliği, Almanya vize ve oturum izinleri için tek yetkili kurumdur. Ankara’da bulunan Konsolosluk iletişim için 0312 455 51 00 numarasından ulaşabilirsiniz. 1925 tarihinden bu yanan hizmet veren Almanya Büyükelçiliği, konsolosluk ve vize hizmetlerinde faaliyet göstermektedir. Ankara dış temsilciliğinden;

 • Vize Randevu
 • Konsolosluk Hizmetleri Randevu
 • Tasdik ve Onay İşlemleri, Vatandaşlık
 • Evlilik, Aile, Çocuklar ve Boşanma
 • Adli Sicil Kaydı Temini
 • Emeklilik

Alanlarında verilen hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Türkiye’de yaşayan Alman vatandaşları ve Almanya’ya gitmek isteyen TC vatandaşları ve yabancı uyruklular için hizmet verilmektedir.  Cevap Ver

  Destek Hattı